Antigenní testování ve školách nemusí být problém

(Praha, 19. 01. 2021) Tento týden se v médiích objevila informace, že zástupci škol si nedovedou představit antigenní testování ve školách. Společnost Scio, která provozuje 12 základních a jednu střední školu, má přitom nachystaný plán zavedení antigenního testování. Je připravený ke spuštění v řádu dnů, a to včetně vybavení a personálu.

Společnost Scio má pro svou síť ScioŠkol připravený plán antigenního testování. Žáci, jejichž rodiče by s testováním souhlasili, by tak mohli do školy chodit hned, jakmile by vláda takovou docházku umožnila. „Ve spolupráci s lékařským zařízením máme připravený plán, jak pravidelně děti testovat. Stejně, jako to děláme pravidelně se zaměstnanci již od října,“ říká Jon Šotola, člen Rady ScioŠkol. „Antigenní testování jsme ministerstvu školství několikrát navrhovali. Včetně toho, že jsme připraveni být pilotními školami,” dodává Šotola.

Testování s sebou samozřejmě nese finanční i časové náklady. Ve ScioŠkolách však považujeme možnost dětí chodit do školy za klíčovou a jsme připraveni se se všemi potížemi vyrovnat. Co samozřejmě testování komplikuje, je poněkud absurdní požadavek, že test musí administrovat zdravotnický personál. „Vyrovnáme se s tím, ale považujeme to za zbytečné. I někteří lékaři zmiňují, že případná rizika nejsou ani tak ve smyslu poranění, jako pouze ve špatném odebrání vzorku, a tím tedy špatného výsledku,“ říká Jon Štotola. (Viz vyjádření lékaře a předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky pro Echo24.)

Scio momentálně využívá testy od německé společnosti Nadal s velmi vysokou přesností. Testování dětí bude provádět kvalifikovaný zdravotnický pracovník (např. zdravotní sestra) výtěrem z krku. Aktuálně se na trhu začínají objevovat také testy ze slin, které se Scio rovněž chystá vyzkoušet. Pokud by byl zrušen požadavek na odborný odběr, testy by prováděl vyškolený pracovník.

Kontakt pro média

Bohuslav Bohuněk

bbohunek@scio.cz,

604916195
14. 2. 2021