Na online zkoušky dohlédne umělá inteligence z České republiky

(Praha, 23. 6. 2021) Zajistit spravedlivý, účinný a spolehlivý dohled nad nejrůznějšími online zkouškami a testy – to je hlavní úkol nové technologie, kterou vyvinuly české společnosti Scio a Born Digital. Řešení využívá umělou inteligenci k tomu, aby byla zaručena regulérnost zkoušek a usnadněna práce v online prostředí zkoušejícím i zkoušeným. Vyvíjený produkt s názvem ScioLink je unikátní nejen na českém, ale i na světovém trhu.

Vzdělávací společnost Scio musela v loňském i letošním školním roce neplánovaně a v krátkém čase zajistit online podobu Národních srovnávacích zkoušek (NSZ), které nahrazují či doplňují přijímací zkoušky na desítky vysokých škol v Česku i na Slovensku. Reagovala tak na nepříznivý vývoj pandemie COVID-19. Od té doby uspořádala více než 78 tisíc online zkoušek, nyní plánuje udržet jejich online podobu i do budoucna, avšak s využitím vlastního moderního testovacího prostředí.   

Scio na testování dosud spolupracovalo se zahraniční společností, nyní se však rozhodlo spojit síly s českým technologickým startupem Born Digital a společně vyvinuly produkt ScioLink. „V posledních měsících jsme si ověřili, že jsme schopni uspořádat tisíce online zkoušek najednou, stále jsme však byli závislí na testovacím prostředí, které nebylo naše vlastní. S Born Digital jsme schopni vyvinout online řešení v podobě, která nám bude stoprocentně vyhovovat, a navíc v celosvětově bezkonkurenční kvalitě,“ uvedl vedoucí projektu NSZ Martin Drnek.

Součástí online zkoušek bude i nadále proctoring neboli vzdálený dohled pomocí umělé inteligence. Ta však bude nově schopná v reálném čase upozorňovat účastníky na potenciální porušení pravidel. Základem unikátního řešení je technologie detekce objektů, osob a hlasů. Skrze vybavení počítačů snímá všechny zkoušené, přičemž je upozorňuje na nejrůznější předměty a aktivity, které podle zadání zkoušky vyhodnotí jako nedovolené.

„Když například kamera zachytí objekt připomínající mobilní telefon, upozorní studenta a zároveň zaznamená čas, kdy se předmět v záběru objevil.  Lidský kontrolor pak v záznamu pouze projde všechny podobné sporné momenty a posoudí, zda k porušení pravidel zkoušky skutečně došlo,” vysvětluje Drnek. Nová technologie podle něj povede k tomu, že od zkoušky nebudou muset být vyloučeni třeba účastníci, kteří si nepovolené předměty nechají ve své blízkosti omylem. Po upozornění je totiž budou moct odnést jinam.

Velkou výhodou technologie ScioLink je, že tvoří přímou součást online testu. Proctoring je integrován v testovém rozhraní, což znamená i nižší nároky na technologické vybavení uchazečů. Novinkou je i to, že organizátoři budou v případě potřeby schopni zaslat hromadnou zprávu účastníkům přímo během zkoušky. „Technologie je schopná spolehlivě monitorovat i zkoušky s tisícovkami účastníků najednou. V takovém případě ušetří zkoušejícím ohromné množství času a práce,“ doplnil ředitel Born Digital Tomáš Malovec.

V novince, která má potenciál posunout kvalitu online testování na další úroveň, se potkávají jedinečné zkušenosti dvou českých firem. Technologie propojuje dlouholetou praxi společnosti Scio s organizací a vedením zkoušek a detailní znalosti vývoje umělé inteligence, které nabízí startup Born Digital. Bohatým zdrojem informací byl pro vývoj produktu uplynulý rok, který ukázal, jaké největší problémy se s online testováním pojí. A právě v jejich řešení nový produkt, který se dostane na trh v nadcházejícím školním roce, exceluje. Scio navíc plánuje, že ScioLink k testování nabídne i vysokým školám v zahraničí, soukromým firmám a státní správě. 

Kontakt pro média

Bohuslav Bohuněk, Scio

bbohunek@scio.cz,

+420 604 916 195

 

Tomáš Malovec,

CEO Born Digital

tomas.malovec@borndigital.ai   

+420 724 865 388
24. 6. 2021