Rodina ScioŠkol se rozrůstá, v září jich bude osm

Letos v září se otevřou další čtyři ScioŠkoly, a to na Praze 4 a 6, v Jihlavě a Frýdku-Místku. Všechny školy zahájí školní rok slavnostním uvítáním dětí. V Praze při nich nebude chybět ani Ondřej Šteffl.

 

„ScioŠkoly vznikají z podnětu a zájmu mnoha rodičů. Na Facebooku najdete dnes několik skupin iniciátorů z řad rodičů v různých městech „Chceme ScioŠkolu v…“. My jsme však schopni otevřít maximálně tři školy ročně. Letos budou školy čtyři, což je dáno tím, že se naskytla možnost pomoci transformovat školu Meruzalka v Jihlavě a přibrat ji mezi ostatní ScioŠkoly,“ říká Ondřej Šteffl, zakladatel ScioŠkol.
 

Zájemců je o ScioŠkoly je hodně, míst málo. Do prvních tříd do dvou už fungujících pražských ScioŠkol se hlásilo dvě stě dětí, ale kapacita je jen 32 míst. Z toho čtrnáct míst obsadili sourozenci současných žáků, kteří mají přirozeně přednost, takže jsme přijali jen osmnáct dalších dětí. Děti musíme losovat, aby to bylo spravedlivé. V Praze budou další dvě ScioŠkoly, jedna u Vítězného náměstí v Dejvicích, druhá v Nuslích, kousek od stanice Pražského povstání. Vzhledem k tomu, že jsme souhlas od MŠMT dostali až v červenci, místa ve školách ještě máme. Předpokládáme, že se naplní ještě během září, stejně jako tomu bylo minulý rok na Praze 9. Pak by celkový počet dětí na všech ScioŠkolách byl kolem 900 dětí. Průvodců i s vedením jednotlivých škol máme téměř 100.

Na jaře a po celé léto školy a tým ze Scio pracovali na tom, aby připravili jednak budovy, ale také vše potřebné k chodu škol. Pracovalo se na sestavení, stmelení týmů, jejich vzdělávání, zápisech dětí atd.. „Nyní přípravy vrcholí a my se už těšíme, až všechny naše školy v září začnou připravovat děti na život v polovině 21. století,“ doplňuje Ondřej Šteffl.

Tři ScioŠkoly – v Praze 6 a 4 a v Jihlavě mají souhlas MŠMT, fungují tedy oficiálně jako školy. „Frýdecká ScioŠkola souhlas nedostala, ale i přesto ji otvíráme. Zapálenost rodičů a to, že v okolí nemají jinou volbu, nás přiměly k hledání jiných variant. Frýdecká škola bude zatím fungovat jako komunitní škola a ponese název ScioNeŠkola. Věříme, že MŠMT nakonec schválí další žádost a že škola bude co nejdříve zapsaná.  Myslíme si, že nelze nevyhovět tolika rodičům, kteří nemají jinou možnost alternativního vzdělání,“ vysvětluje Ondřej Šteffl.

V září se se všemi školami můžete seznámit na jejich zahajovacích slavnostech. Pražské ScioŠkoly bude společně s rodiči a dětmi otevírat také Ondřej Šteffl. Na ostatních školách budou v následujících zářijových týdnech uspořádány samostatné besedy s Ondřejem Štefflem určené pro širokou veřejnost. Srdečně zveme všechny zástupce médií.

 

Slavnostní zahájení se koná 4. 9. na těchto školách:

Praha 6, Na Santince 5, slavnost se koná od 9 hodin.

Praha 4:  Svatoslavova 4, slavnost se koná od 11 hodin.

Frýdek-Místek: Cihelní 410, Frýdek-Místek, slavnost se koná od 8:30.

Jihlava: Havlíčkova 1395/30, Jihlava, slavnost se koná od 8:30.

 

Kontakt:

Lucie Macášková Hejbalová | Projekt ScioŠkol

tel.: +420 234 705 053

mob.: +420 725 567 708

e-mail: lmacaskova@scio.cz