Scio rozšiřuje svou pomoc Ukrajincům

(Praha, 5. 4. 2022) Scio nabízí Ukrajincům zdarma pomoc s výukou češtiny. Zároveň přes web Shkola.cz zprostředkovalo výuku pro stovky žáků a odpovědělo na skoro dva tisíce dotazů.

Webová aplikace ScioDoucovani.cz, která propojuje všechny, kdo hledají výuku, s kvalifikovanými lektory, rozšířila svou nabídku o kurzy češtiny pro Ukrajince, a to zcela zdarma. Výuku v tuto chvíli zajišťuje čtveřice lektorů, kteří dohromady zvládnou vyučovat až 60 zájemců, v případě zájmu počítá Scio s rozšířením kapacity. Náklady na lektory hradí Scio.

Scio tak dál rozšiřuje nabídku pomoci běžencům v oblasti vzdělávání. Už na začátku března vznikla spontánní iniciativa ScioŠkol a brněnské technologické firmy Ximilar v podobě webu Shkola.cz. Ten propojuje školy schopné nabídnout pomoc s výukou ukrajinských dětí s poptávkou ukrajinských běženců. Během března se do interaktivní mapy zapsalo na 360 škol, včetně mateřských. Část z nich už své volné kapacity vyčerpala, ale aktuální nabídka stále čítá více než tři stovky škol napříč Českou republikou. Školy nejčastěji nabízejí kapacitu v rozmezí 10 – 30 míst, ale najdou se i školy s nabídkou 100 a více míst pro ukrajinské žáky. Celkově tak školy zaregistrované na mapě Shkola.cz nabídly zhruba 8000 míst. Do pomoci se přitom velmi rychle zapojily jak veřejné tak soukromé školy, které pochopitelně nepožadují školné. Například síť patnácti ScioŠkol nyní navštěvuje okolo 150 ukrajinských dětí, což je zhruba 10 % z celkového počtu žáků.

Se stránkou Shkola.cz je rovněž spojena poradna, kde se ukrajinským rodičům dostane rad ohledně škol v jejich mateřštině. První dny, kdy pomoc fungovala prostřednictvím telefonu, se se svými dotazy na pracovníky Scio obrátila asi tisícovka rodičů. Bezmála tisícovka rodičů své dotazy už zaslala také e-mailem na ukrajina@shkola.cz, který nyní zcela nahradil původní telefonní linku. „Dobrý den, jsme uprchlíci z Ukrajiny. Máme děti a vůbec nevíme, co máme dělat. Poraďte nám prosím, jak je můžeme dát do školy,“ popisuje nejběžnější typ dotazů Andrej Novik, který se nyní ve Scio vedle své běžné práce věnuje i komunikaci s uprchlíky. Aktuálně se denní počet dotazů pohybuje v řádu desítek. „Píšou nám také ukrajinské učitelky, které jsou teď tady a chtěly by se zapojit do pomoci ukrajinským dětem. Pro ně jsme zřídili databázi, kam se učitelé mohou registrovat, a kterou pak sdílíme se školami. Nyní je v ní zapsáno asi 700 učitelek,“ dodává Novik.

Kontakt pro média

Bohuslav Bohuněk, Scio

bbohunek@scio.cz,

+420 604 916 195

 

O společnosti Scio

Společnost Scio, kterou v roce 1995 založil pedagog a vizionář Ondřej Šteffl, přináší inovace do vzdělávání v České republice. Kromě známého testu Obecných studijních předpokladů vytváří Scio i další profesionální testy, které využívají desítky českých a slovenských vysokých škol při přijímacím řízení. Scio se zabývá také vzdělávacími projekty pro školy, rodiče a děti. Je mj. partnerem platformy pro prevenci šikany Nenech to být a prostřednictvím portálu svetgramotnosti.cz pomáhá školám rozvíjet čtenářskou a matematickou gramotnost. Společnost provozuje vlastní síť tzv. ScioŠkol – čtrnáct základních, dvě střední školu a dvě tzv. Expediční.