Žáci dnes vyrazili na netradiční „adapťák“ na kolejích

(Praha, 6. 9. 2021) Z nádraží Praha – Vršovice dnes vyrazila stovka žáků ze ScioŠkoly Praha 4 i se svými průvodci na školní adaptační pobyt ve vlaku. Až do pátku v něm budou cestovat, na výletech poznávat nová místa, hrát si, sledovat filmy, jíst i spát. 

Po několika měsících příprav vyjeli dnes dopoledne žáci základní Scioškoly z Prahy 4 na „adapťák“, který se celý točí okolo vlaku. Žáci se každý den přesunou do nové lokality, kde na ně čeká pestrý program, který bude z části i volitelný. Stovku dětí od nejmenších po nejstarší doprovází 15 průvodců. První pondělní zastávkou na cestě byly Lovosice. „Z Lovosic nás čeká pěší přesun do Chotiměře, kde přespíme a vhledem k pěknému počasí bude možnost nocovat i venku. Po snídani pak vlakem vyrazíme do Velkého Března,“ nastínila průběh prvního a druhé dne Tea Debnarová, která se stará o přípravu celé akce. Během týdne pak školáci zamíří ještě do České Kamenice, Jedlově a Doks. „Na některých zastávkách si děti budou moci vybrat, zda raději navštíví adrenalinový park, půjdou na zříceninu hradu, pojedou na koloběžkách, podniknou výlet do lesa nebo zvolí jinou aktivitu. Na večerní program ve vlaku máme k dispozici dva vagóny, přičemž v jednom mohou děti sledovat filmy nebo pohádky, druhý slouží ke společenským hrám, hraní na kytaru či k volné zábavě. Tři vozy pak slouží k přespání,“ dodává Tea Debnarová s tím, že ve vlaku tak budou mít žáci zajištěný veškerý servis pro týdenní život na kolejích. Celý adaptační pobyt přitom vznikal ve spolupráci s železničními nadšenci spojenými okolo sdružení VlakFest.

„Když jsem se dozvěděla o tom, že ba děti jely na adapťák vlakem, byla jsem z toho naprosto nadšená. Je to moc krásný nápad, který bych ale nechtěla organizovat,“ říká se smíchem na nádraží maminka sedmileté žačky Petra, kterou doplňuje Zuzana, maminka osmiletého žáka: „Doma jsme skákali radostí do stropu, protože máme rádi vlaky, stejně jako naše dítě. Pak jsme začali maminkovatět a samozřejmě jsme trochu nervózní, jak to všechno zvládnou. Ale to jsou naše rodičovské obavy, a je nám jasné, že děti si s tím poradí.“

Kontakt pro média

Bohuslav Bohuněk, Scio

bbohunek@scio.cz,

+420 604 916 195
7. 9. 2021