Korelace OSP se SAT, GRE a TSA

Společnost Scio již v 90. letech minulého století vyvinula test s názvem Obecné studijní předpoklady (OSP). Ten je inspirován zahraničními zkouškami, které netestují oborově specifické znalosti, nýbrž analytické, jazykové a kvantitativní schopnosti. Podle podobných zahraničních zkoušek přijímají své uchazeče do bakalářských či magisterských oborů prestižní univerzity v USA a Evropě. Jsou to testy General Record Examinations (GRE), SAT Reasoning Test, American College Testing a Thinking Skills Assessment (TSA).

Testy v anglickém a americkém prostředí

  • GRE (Graduate Record Examination) je americký test studijních předpokladů pro magisterské a doktorské studium, přijímají podle něho stovky škol ve Spojených státech, ale i školy v jiných anglofonních zemích.
  • SAT Reasoning Test je vyžadován rovněž zejména ve Spojených státech, avšak v přijímacím řízení na bakalářské studium.
  • American College Testing (ACT) je podobný testu SAT a vznikl jako jeho konkurence. Do bakalářského studia podle něj přijímá uchazeče mnoho univerzit hlavně v severní a střední části Spojených států.
  • Podle testu Thinking Skills Assessment (TSA) přijímá své studenty zejména řada univerzit ve Velké Británii, včetně univerzit Cambridge a Oxford.

Analýzu souběžné validitu testů OSP a SAT si můžete stáhnout zde.
19. 9. 2013