Na tisíc úloh připadají statisticky zhruba tři chybné, ať děláte, co děláte. Kdo to však ví, dokáže tomu předejít.
Smyslem veřejné oponentury je transparentnost a objektivnost zkoušek. Mají-li být testy kvalitní, je třeba je vytvářet podle standardů oboru educational measurement.
Lidé si často myslí, že vytváření testů je v podstatě jen mechanickou a rutinní prací, ke které stačí dostatek pečlivosti, aby v úlohách nebyly chyby. Ve skutečnosti se ale jedná o složitý proces, na němž se podílí desítky či stovky lidí. I tímto pečlivým procesem však dochází ve statisticky ověřeném počtu případů k tomu, že do testu se dostane úloha, která tam – v dané podobě – nepatří. Ze zkušeností Scio vyplývá, že jsou to průměrně 3 úlohy z jednoho tisíce. Veřejná oponentura je schopna tyto problémy napravit.
Odpoledne v den zkoušky jsou v osobních profilech všech účastníků zveřejněna zadání zkoušek i klíče správných řešení. Pokud je účastník NSZ přesvědčen o tom, že zadání testu obsahuje chybu nebo je například správná odpověď nejednoznačná, může podat námitku. Námitka je přístupná všem účastníkům testu, kteří se k ní také mohou vyjádřit.
Po skončení oponentury se sejde odborná komise a na základě námitek může doporučit buď vyřazení úlohy z dalšího hodnocení testu a nebo uznání více než jedné odpovědi jako správné. Konečné rozhodnutí přináleží společnosti Scio. V případě, že by se doporučením komise neřídila, však musí svůj postup řádně a jasně odůvodnit. Výsledky a rozhodnutí jsou přístupné všem účastníkům testu. Teprve po zohlednění výsledku veřejné oponentury jsou vypočteny definitivní výsledky účastníků.
Krok za krokem a bez nervů 🙂
Jdeme na to
Vyberte si místo, termín a přihlaste se
Jdeme na to
Na jaké školy vás NSZ dostanou
Jdeme na to
Jaké testy vás čekají a jak se na ně připravit
Jdeme na to
Vycházíme vstříc všem uchazečům se specifickými nároky
Jdeme na to
Jak probíhá online zkouška a na co si dát pozor
Jdeme na to